Czym jest WiFi 6?

 

Obecny standard sieci Wi-Fi, 802.11ax – w skrócie: WiFi 6 – przynosi poprawę w zakresie szybkości, wydajności i bezpieczeństwa. Szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu w sieci, nowa generacja zapewnia szybsze działanie sieci Wi-Fi przy większej liczbie równocześnie podłączonych urządzeń. Teoretycznie możliwa maksymalna prędkość wzrasta do 9,6 GB/s – przy malejących czasach opóźnień.

Na czym polegają zalety w stosunku do WiFi 5?


Przeskok z WiFi 5 (802.11ac) na WiFi 6 (802.11ax) zwiększa prędkość przeglądania sieci. O ile dawny standard ac szybko osiąga swoje granice w interakcji z wieloma klientami, WiFi 6 okazuje się być zdecydowanie bardziej przyjazny dla multitaskingu i wydajniejszy. Do tego nowy standard jest bezpieczniejszy i bardziej energooszczędny.

Czy wiedzieliście? Dzięki Magic 2 WiFi 6, nowego standardu Wi-Fi można rozprowadzić moc po całym domu.

Większa wydajność na autostradzie danych – dzięki OFDMA

Komputery PC i notebooki potrzebują wysokich prędkości szczytowych do pobierania plików; smartfony, tablety i inteligentne telewizory potrzebują stabilnych połączeń do przesyłania strumieniowego. Tymczasem pojawiają się również urządzenia domowe, które chcą przesyłać mniejsze pakiety danych raz za razem. Kanały Wi-Fi to obecnie deficytowe dobro – i trzeba je wykorzystywać efektywnie. Dotychczasowa technologia Wi-Fi dostarczała te różnej wielkości pakiety danych kawałek po kawałku.

Inaczej jest w przypadku WiFi 6: obecny standard jest dedykowany wydajności – a dzięki technologii OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) w każdej transmisji łączonych jest ze sobą tyle pakietów, ile tylko się da. Wynik: wideokonferencja nie zacina się poprzez równoległe pobieranie danych. A wiadomość Whatsapp wychodzi natychmiast nawet podczas wieczornego oglądania strumienia danych z Netflixa.

Dalsze funkcje i zalety standardu WiFi 6

Wydajność i multitasking


WiFi 6 wykorzystuje pasma częstotliwości w zakresie 2,4 i 5 gigaherców, usprawnioną funkcję Multi-User MIMO oraz wyższą gęstość modulacji pakietów danych (QAM-1024). Pasmo 5 GHz działa teraz z szerokością kanału równą 160 megaherców.

 

W prostym języku oznacza to: sieć WLAN jest bardziej elastyczna, szybsza i ułatwia równoległe korzystanie z aplikacji wymagających dużej ilości danych. – jak choćby wideokonferencji o wysokiej jakości.

Energooszczędność


WiFi 6 zapewnia bardziej inteligentne zarządzanie strumieniami danych – a dzięki funkcji TWT (Target Wake Time) zmniejsza również zużycie energii przez podłączone urządzenia. Przełączają się one teraz w tryb czuwania, gdy nie komunikują się z siecią Wi-Fi.

 

Na przykład, akumulatora w smartfonie nie trzeba już teraz tak często ładować. Również domowe urządzenia IoT, które często nie potrzebują stałego połączenia z siecią Wi-Fi, pracują w ten sposób znacznie wydajniej.

Unikanie konfliktów


W przeciążonych środowiskach Wi-Fi – takich jak budynki wielorodzinne – routery i punkty dostępu mogą sobie wzajemnie przeszkadzać. Nakładające się sygnały spowalniają transmisję danych i zakłócają pracę sieci Wi-Fi.

 

W WiFi 6 zastosowano funkcję BSS-Coloring, co pozwala unikać konfliktów z sąsiednimi sieciami. Dzięki temu opóźnienia i przerwy w połączeniach stają się znacznie rzadsze.

Bezpieczeństwo danych


Jeśli chodzi o szyfrowanie połączenia bezprzewodowego, w standardzie WiFi 6 postawiono na protokół zabezpieczeń WPA3.

 

Standard szyfrowania praktycznie uniemożliwia ataki ukierunkowane w szczególności na słabe hasła i zabezpiecza urządzenia sieciowe przed szkodliwymi wpływami zewnętrznymi.

Jakie urządzenia obsługują standard WiFi 6?


Obecnie dostępnych jest wiele urządzeń końcowych obsługujących standard WiFi 6, jak choćby smartfony Apple od modelu iPhone 11 oraz telefony Samsung od modelu Galaxy S10. Standard ax montowany jest też już w markach Huawei, OnePlus, Motorola i innych.

 

Pierwszą domową konsolą obsługującą standard WiFi 6 jest PlayStation 5. Intel stosuje ten standard od 9 generacji procesorów do komputerów typu desktop. Wielu znanych producentów laptopów, takich jak Asus, Dell i HP, zapewnia obecnie obsługę WiFi 6. Jednak wiele laptopów i komputerów PC można również łatwo doposażyć w standard AX.

WiFi 6 a kompatybilność wsteczna


Nadal korzystasz z wielu urządzeń końcowych działających w standardzie WiFi 4 lub 5? To żaden problem, ponieważ WiFi 6 zapewnia szeroką kompatybilność (wsteczną). Dlatego nawet teraz możesz unowocześnić swoją sieć Wi-Fi i nadal bez problemu korzystać ze swoich smartfonów, konsol i urządzeń IoT.

 

Nie zapewni to wprawdzie korzyści związanych z prędkością transmisji danych w standardzie 6, ale z nowych funkcji w rodzaju TWT (Target Wake Time) i WPA3 skorzystają również także starsze urządzenia. WiFi 6 już teraz czyni Twoją sieć domową bardziej wydajną, bardziej energooszczędną i bezpieczniejszą.

Lista kontrolna: zestawienie zalet standardu WiFi 6

 

 • Wyższa prędkość transmisji Wi-Fi, nawet do 9,6 GB/s
   
 • Stabilna sieć – nawet przy wielu jednostkach aktywnych w tym samym czasie
   
 • Znacznie wyższa efektywność dzięki OFDMA, MU-MIMO i in.
   
 • Dłuższy czas pracy na akumulatorze urządzeń połączonych z siecią
   
 • Większe bezpieczeństwo dzięki standardowi szyfrowania WPA3

Nowość: pierwszy adapter Powerline ze standardem WiFi 6

 

 • O 50 procent wyższa wydajność sieci Wi-Fi w porównaniu z dowolnym adapterem Powerline w standardzie WiFi-5: nawet do 1800 Mb/s! Nowa technologia Magic 2 WiFi 6 zaopatruje urządzenia mobilne w wyjątkowo mocny sygnał Wi-Fi.
 • Wyjątkowa moc dla wielu użytkowników: sieć Wi-Fi dla wszystkich, równocześnie i w całym domu – dzięki efektywnemu wykorzystywaniu widma częstotliwości.
 • Elastyczne wykorzystanie kanałów i zwiększona wydajność dzięki technologii OFDMA.
 • Zawsze dobra łączność sieciowa – dzięki technologiom Airtime Fairness, AP-Steering, Fast Roaming i Band Steering.
 • Zestaw adapterów do budowy sieci Magic Powerline, zawierający dwa adaptery (LAN i Wi-Fi).